Relacja z seminarium z Matthijsem Rooduijnem

Jakie są przyczyny, przejawy, ale i skutki rosnącej roli populistów w europejskiej polityce – to tylko niektóre z dylematów, którymi zajmuje się Matthijs Rooduijn z Uniwersytetu w Amsterdamie.

Tematów tych nie zabrakło także podczas pierwszego z cyklu seminariów o populizmie, które w formie spotkań otwartych realizujemy jako grupa badawcza afiliowana przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W wykładzie 9 października wzięli udział pracownicy i doktoranci Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa.

Wykładający na co dzień na Uniwersytecie w Amsterdamie Matthijs Rooduijn sam określa siebie jako socjologa polityki i w tym nurcie odbyło się inaugurujące rok akademicki seminarium. Była też to dobra okazja, aby przez pryzmat badań i teorii spojrzeć na bieżące problemy polityczne Europy i świata, takie jak: wybory w Niemczech, Brexit czy prezydentura Donalda Trumpa.

Dzień później Matthijs Rooduijn spotkał się ze studentami WNPiD UAM, biorąc udział we wspólnej dyskusji na temat wzrastającej roli populizmu w Europie.

Na kolejne otwarte seminarium zapraszamy już 6 listopada. Poprowadzi je Ben Stanley z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej w Warszawie.

(oprac. Jakub Jakubowski, fot. Maciej Skrzypek)